NATIONAL CHAMPIONSHIP, BISLEY 2019

10 Aug 2019

Written by M Kettle on Wednesday September 11, 2019

East Grinstead members Andy Meyers, Tim Green, David White, Malcolm Brain, Linda Smallbone, Sara Marshall, Charles White, and Jim Howard travelled up to Bisley for the 2019 National Championship meeting.

If I've managed to trawl through the 151 pages of results on the NSRA website correctly the following is a list of their achievements at the meeting. If I’ve missed anyone or any results, let me know and I’ll update it.

Comp 21: Earl Roberts – Stage 1, Squad A, Class B

4th Tim Green (377)
6th Jim Howard (375)

Comp 21: Earl Roberts – Stage 1, Squad B

29th David White (382)

Comp 21: Earl Roberts – Stage 1, Squad A

=16th Linda Smallbone (386)
=16th Andy Meyers (386)
25th Sara Marshall (385)
40th Malcolm Brain (383)
64th Tim Green (377)
72nd Jim Howard (375)

Comp 21: Earl Roberts – Stage 2

=18th David White (386) missed the cut on countback!
47th Linda Smallbone (382)
=57th Andy Meyers (380)
=57th Sara Marshall (380)

Class X

Weekend Agg (Agg of Comps 8-11)

12th  David White (385)
42nd Andy Meyers (372)

Comp 7 (Eley Week Aggregate) – Rocket WD-40 Trophy

19th Andy Meyers (2,687)
44th David White (2,664)

Comp 1 R E Adlington Challenge Bowl

18th Andy Meyers (390)
32nd David White (385)

Comp 2 The Leicestershire and Rutland Challenge Trophy

26th David White (386)
60th Andy Meyers (378)

Comp 3 (Single Dewar) The BP Challenge Trophy

18th David White (383)
34th Andy Meyers (379)

Comp 4 

12th Andy Meyers (389)
50th David White (381)

Comp 5 The Mike Morse Memorial Challenge Trophy

26th Andy Meyers (582)
33rd David White (581)

Comp 6  The Ann Faulkner Memorial Trophy

8th Andy Meyers (569)
54th David White (548)

Comp 8 

12th David White (385)
42nd Andy Meyers (372)

Comp 9 (Single Dewar)

11th David White (381)
32nd Andy Meyers (373)

Comp 10 

17th David White (375)
20th Andy Meyers (374)

Comp 10a (Comp 8 + Comp 9)

9th David White (577)
39th Andy Meyers (563)

Comp 10b (Comp 9 + Comp 10)

14th David White (564)
27th Andy Meyers (556)

Comp 11 (Comp 8-10) The GPO Rifle Club Trophy

8th David White (1,141)
36th Andy Meyers (1,119)

Comp 15 (Single Dewar) News of the World Challenge Cup 

16th David White (388)

Comp 16 (Single Dewar) Daily Mail for the Chas R E Bell Trophy

17th Andy Meyers (385)

Comp 17 (Single Dewar) SMRC Challenge Cup

26th David White (384)
51st Andy Meyers (379)

Comp 48 (Single Dewar) The Prince William

11th Andy Meyers (377) 

Comp 50 (Single Dewar) Help for Heros 

4th Andy Meyers (387)

Comp 52 (60 shots @ 50m, 40 shots @100yd) The Centenary Competition

6th Andy Meyers (965)

Class A

Comp 11 - Weekend Agg (South Africa Challenge Trophy)

Linda Smallbone 6th (1,127)
Malcolm Brain 7th (1,124)
Sara Marshall =9th (1,122)
Charles White =9th (1,122)

Comp 1 (Captain George Johnson Alpha Challenge Trophy)

Sara Marshall 18th (383)
Malcolm Brain 32nd (379)
Linda Smallbone 38th (378)

Comp 2 (BSA Comp for the Sir Power Palmer Challenge Cup)

Linda Smallbone 5th (NSRA Voucher) (391)
Sara Marshall 11th (387)
Malcolm Brain 24th (384)

Comp 3 (The Senior Service Challenge Trophy)

Linda Smallbone 2nd (NSRA Silver Medal, NSRA Voucher (382)
Sara Marshall 7th (377)
Malcolm Brain 45th (369)

Comp 4 (The Astor Competition for the Capt. Challenge Trophy)

Linda Smallbone 8th (388)
Malcolm Brain 11th (386)
Sara Marshall =33rd (381)

Comp 5 (Vickers Challenge Shield)

Malcolm Brain 18th (578)
Linda Smallbone 28th (576)
Sara Marshall 31st (575)

Comp 6 (The Pethard Memorial Challenge Bowl)

Sara Marshall 1st (NSRA Gold Medal, NSRA Voucher) (571)
Linda Smallbone 6th (563)
Malcolm Brain 54th (539)

Comp 7 Eley Week Aggregate (Codrington Memorial Challenge Trophy)

Linda Smallbone 6th (Bar) (2,678)
Sara Marshall 7th (2,674)
Malcolm Brain 34th (2,635)

Comp 8 (Squadded Dewar)

Charles White 6th (381)
Linda Smallbone 9th (380)
Malcolm Brain 16th (376)
Sara Marshall 35th (370)

Comp 9 (Single Dewar)

Charles White 14th (373)
Sara Marshall =17th (371)
Malcolm Brain =17th (371)
Linda Smallbone 25th (370)

Comp 10

Sara Marshall =2nd (NSRA Voucher) (381)
Malcolm Brain =5th (Bar) (377)
Linda Smallbone 6th (Bar) (370)
Charles White 18th (368)

Comp 10a

Charles White 5th (Bar) (574)
Linda Smallbone 16th (564)
Malcolm Brain 25th (560)
Sara Marshall 42nd (552)

Comp 10b

Sara Marshall 2nd (NSRA Voucher) (570)
Malcolm Brain 5th (Bar) (564)
Linda Smallbone 6th (Bar) (563)
Charles White 23rd (548)

Comp 15 (News of the World Challenge Cup - Dewar)

Malcolm Brain 6th (385)
Linda Smallbone 14th (381)
Sara Marshall 35th (376)

Comp 16 (Daily Mail Competition for the Chas R E Bell Trophy - Dewar)

Linda Smallbone 2nd (388)
Sara Marshall 21st (381)
Malcolm Brain 31st (378)

Comp 17 (Life and Annual Members for the SMRC Challenge Cup)

Sara Marshall 4th (389)
Linda Smallbone 20th (381)
Malcolm Brain 26th (380)

Comp 19 (Veterans for the Bailey Challenge Cup)

Linda Smallbone 1st (389)

Comp 28 (Pershing Match Fund - Dewar)

Linda Smallbone 5th (379)

Comp 52 (NSRA Centenary)

Linda Smallbone 3rd (953)

Class B

Comp 7 (Eley Week Aggregate)

Jim Howard 31st (2,595)

Comp 8 (Squadded Dewar)

Jim Howard 24th (368)

Comp 9 

Jim Howard 46th (345)

Comp 10

Jim Howard 51st (324)

Comp 10a (Comp 8 + 9)

Jim Howard 28th (550)

Comp 10b (Comp 9 + 10)

Jim Howard 51st (487)

Comp 11 (Comp 8, 9 10)

Jim Howard 48th (1,037)

Comp 1 (Capt George Johnson Beta Challenge Trophy)

Jim Howard 37th (371)

Comp 2 (Douglas Eyre Memorial Challenge Cup)

Jim Howard 51st (360)

Comp 3 (Anglo-American Challenge Trophy)

Jim Howard 32nd (362)

Comp 4 (Mrs Goodlake Challenge Cup)

Jim Howard 39th (367)

Comp 5 (Rutland Challenge Cup)

Jim Howard 2nd (NSRA Silver Medal, NSRA Voucher) (569)

Comp 6 (Walter McCloud memorial Challenge Cup)

Jim Howard 21st (566)

Comp 15 (News of the World Challenge Cup)

Jim Howard 18th (375)

Comp 16 (Daily Mail for the Chas R E Bell Trophy)

Jim Howard 23rd (372)
Tim Green 36th (367)

Comp 17 (Life & Annual Members for the SMRC Challenge Cup)

Jim Howard 8th (379)
Tim Green 44th (367)

Comp 19 (Veterans - Bailey Challenge Cup)

Jim Howard 2nd (378)

Mixed Classes

Comp 45 (Club Pairs)

EGTSC won with a score of 776, one point ahead of Appleton.
Andy Meyers (390)
David White (386)

Comp 46 Weekend Club Pairs

EGTSC came 5th with a score of 2,246.
Linda Smallbone (1,127)
Andy Meyers (1,119)

Comp 20 (County League Medal Holders)

Linda Smallbone 12th (382)

Comp 26 (Women’s Open Meeting Championship - Flowers Trophy)

Linda Smallbone 6th (953)

Comp 27 (Women’s Bisley Championship – Duchess of Kent Challenge Cup)

Linda Smallbone 5th (770)

Weekend Aggregate Veterans (Leading Veteran in Comp 11 for the Welwyn Garden Cup)

Linda Smallbone 8th (1,127)
Malcolm Brain 12th (1,124)
Tim Green 30th (1,103)
Paul Phillips 56th (1,069)
Jim Howard 68th (1,037)

Comp 32 (Centipede Club)

Malcolm Brain 28th (379)
Linda Smallbone 31st (378)

Comp 54 (Unrestricted Dewar)

Andy Meyers 4th (387)

Eley Finals

Class B – Malcolm Brain 3rd (379)
Class C – Jim Howard 8th (368)

Team Competitions

Queen Alexandra Cup

Sussex came 5th with an aggregate score of 2,300. Individual scores of EGTSC shooters were
David White (392)
Linda Smallbone (384)
Sara Marshall (382)

Comp 33 County 50m Ladies

Sussex Won with a score of 1,740. Individual scores of EGTSC shooters were
Linda Smallbone (574)
Sara Marshall (580)

Comp 34 County 50m

Sussex came 4th with a score of 3,474. Individual scores of EGTSC shooters were
A Meyers (575)
David White (572)
Malcolm Brain (580)

Comp 35 County Sextette

Sussex came 2nd with a score of 2,277. Individual scores of EGTSC shooters were
David White (381)
Andy Meyers (383)
Linda Smallbone (387)
Each receive a NSRA Bronze Medal.
 

Chapter: Results Category: results