Dinner and Prizegiving 2021

12 Nov 2021

Written by Administrator on Wednesday January 19, 2022

Annual Dinner & Prizegiving 12th November 2021.

All the usual good conversation and bonhomie!

Photo ( Courtesy of Mike Kettle)

Congratulations to all the prize winners.

Special mentions aren't usually made because everyone works really hard to achieve their results. However, on this occasion:

Peter Watson and Mike Kettle:

  • Awarded the Powell Trophy for service to the club. Special because this isn't awarded every year and it is normally awarded to a non-committee member who has made significant efforts in helping the committee to run the club. I believe this is the first time it's been awarded to committee members.
  • Given that it has been awarded to committee members a very honourable mention should also go to Jim Howard.

Jim Howard:

  •  Who has waded through all the disruption of competitions caused by Covid, kept members up to date and produced the results list.
  • Also waded through all the Covid information and summarised the way forward at each change in position from the government.
  • Also took on the post of Secretary.
  • Also received a special prize from the Polar Bear League for all his assistance with their results spreadsheet. They offered payment but he refused. So they sent him a lovely little polar bear!

Malcolm Brain:

  • Finally, many thanks to Malcolm for his 14 year tenure as Secretary of the club.

To the above, and everyone who has helped run the club for the last two years - thank you all.

(Photo courtesy of Elaine Kettle) A very special polar bear!

Annual Dinner and Prizegiving

Roebuck Hotel - 12th November 2021

 

SUMMER 2019

NSRA Short Range – Best Average Medals   

Summer  2019

EG  A    Div 1                      98.30

EG  B    Div 3                      95.60

Charles White

Mike Barlow

WINTER 2019-2020

NSRA Short Range – Best Average Medals   

Winter 2019-20

EG  A    Div 1                      98.60

EG  B    Div 3                      97.30

EG  C    Div 15                    96.70

Charles White

Jeremy Allen

Rachel Stubbins

NSRA Short Range  - Winter 2019-2020

Runners Up     Div 8

       East Grinstead ‘B’

Jim Howard
Tim Green
Chris Philips
Jeremy Allen
Simon Bushell

Sussex County  Winter 2019-2020

Winner  25yds  Div 1

Medals to

      East Grinstead ‘A’

D White
C White
M Brain
T Wilde
S Bushell

Sussex County  Winter 2019-2020

10m Air Pistol    Div 1

                           Div 6

Supported 10m  Div 1

      Winners      Medals to   

Michael Arditti

Jayne Meyers

Mike Levy

10m Air Pistol Team   Div 2

      Winners     Medals to

        East Grinstead ‘B’

Nobby Humphrey
Mike Kettle
Mike Levy

Portslade and West Hove   Winter 2019-2020

Winner   Div 5       25yds

Medal   

Peter Watson

Winner Div 13   100yds

Medal    

Stephen Dryburgh

Middlesex Time Limit League  Winter 2019-2020

Winners   Div 3

Medals    

David White

Tim Green

Samantha Kettle

Sussex Finals  2020   

The Sussex Finals were cancelled so shooters shot on their home ranges.

We have Medals for:

Lawson Finalists – Trevor Wilde, Charles White, David White, Malcolm Brain.

Horrill (2nd) – Elaine Kettle

Horrill Plaque (under 90 ave) – Grant Featherstone

Sutton Vase (juniors) – Charles White

Henfield Plate (Vet Team Winners) – Malcolm Brain, Richard Nichols & Jim Howard

Henfield Plate (Vet Team 2nd)  -  Mike Kettle, Graham Rowcroft & Peter Watson

Hardy Roberts (3rd) – Peter Watson

Sussex County Teams  2019-2020

NSRA
Best Average Medals

Prone Rifle Reserves  A

Womens Rifle B

Sara Marshall

Sara Marshall

Medal, Badge plus
Ellis Trophy medal

Junior Rifle  A

Charles  White

Medal + Cloth Badge

Junior Rifle  B

Owen Capel

Medal

Air Pistol  10m  A

Michael Arditti

City of London    Winter  2019-20

Winners   Div 4       25yds

   Won 18 of 20 rounds

      Spoons to

     East Grinstead C

Stephen Dryburgh
Graham Rowcroft
Elaine Kettle
Greg Waples
Marie Featherstone

City Finals -  Postal competition ended August 2021

East Grinstead won the finals and the Corporation Cup – Shields to all the winners

NSRA ELEY POSTAL    2019-2020

Prone  25yds

Medal & Gold Bars

Malcolm Brain
Trevor Wilde

Prone  25yds

Medal & Silver Bars

Tim Green
Jim Howard
David White
Simon Bushell

Air Pistol  10m

Medal & Gold Bar

Michael Arditti

Polar Bear  50m    Winter 2019- 2020

Runner-up  Div 9

Certificate

John Tadman

WINTER 2020-2021

Sussex County  Winter 2020-2021

10m Air Pistol       Div 4

Supported  10m   Div 1

               “              Div 2

       Winners  Medal 

          

Mike Levy

Mike Levy

Peter Watson

West Kent Prince William of Wales   Winter  2020-2021

Only team to shoot any cards so technically we won but no prizes

Congratulations to

Peter Watson – INDIV

Peter Watson )
Jim Howard    )   PAIRS

Sussex County Team   2020-2021

NSRA

Best Average Medal

Women’s Rifle  B

Sheena Wilde

Polar Bear  50m    Winter 2020 – 21

  Div  11    Runner-up

Certificate    

Mike Levy

  Div  14     Winner

Certificate , Medal and Gift  

Jim Howard

Eastbourne  Finals 2020 & 2021

Several shooters got through to the Finals – postal in 2020 but in person for 2021.

Prizes will be presented at Eastbourne Dinner in March

2020

Spicer Cup Elaine Kettle

Cardwell Ladies – Jo Downing

Caffyn Cup – Grant Featherstone

Veterans Cup – Linda Smallbone (beat Malcolm by 1 point)

2021

Coronation Cup – Charles White

Russell Cup – Mike Levy, Trevor Wilde & Charles White

Linda Smallbone shot in 9 finals and won 7 so well done to her too

City of London  Winter 2020 – 2021

         Winners   Div 1

EG ‘A’

No prizes yet but they are through to the Finals

Trevor Wilde
Jeremy Allen
Jo Downing
Mike Levy
Graham Rowcroft

SUMMER 2021

Polar Bear  50m    Summer  2021

Runner-up   Div 7

Certificate       

Jim Howard

National   Summer 2021

 

Div 1    25yds  Team

Winners (no prizes yet)

Charles White
David White
Jeremy Allen
Graham Fell
Jim Howard

Div  1     25yds   Individual

Winner  (no prize yet)   99.30

2nd                                   98.80

Charles White

David White

Div 13    50m      Individual

Winner  (no prize yet)   

Grant Featherstone

ANNUAL CLUB AWARDS

CLUB AWARD

Powell Trophy

 Usually awarded to a non-Committee member who has made a significant contribution of their time.  This time we’ve decided two people should share it for all their hard work in lockdown. Painting the indoor range and Club House, renewing the Outside Firing Point & replacing the Duckboards                            

Peter Watson

Mike Kettle

CLUB COMPETITIONS

Skinner Shield

Club handicap English Match

Runner-up

Skinner Tankard

Grant Featherstone

Winner 

Skinner Shield

Jeremy Allen

WINTER SEASON   2019-2020

Air Pistol Pot

Michael Arditti

25yds

300 Cup

Best  Gun Score         98.66

Charles White

Sussex Trophy

Macrae Handicap     

Peter Watson

50m

Meyers Marble

Best  Gun Score       196.00

David White

Jubilee Jug

Macrae Handicap      

Stephen Dryburgh

100yds

Diamond Jubilee Shield

Best Gun Score        194.00

David White

Rowcroft Cup               

Macrae Handicap     

Graham Rowcroft

SUMMER SEASON  2021

Air Pistol Trophy

Michael Arditti

25yds

E G Eldred Shield

Best  Gun Score         98.92

Charles White

London Tankard

Macrae Handicap      

Marie Featherstone

50m

Ken Nichols Trophy

Best  Gun Score       194.78

David White

John Waples Tankard

Macrae Handicap     ↑ 11.33

Grant Featherstone

100yds

Jubilee Plate

Best  Gun Score       195.08

Linda Smallbone

Graham Stevenson Shield

Macrae Handicap       ↑ 2.60

Mike Kettle

ANNUAL AWARDS

TONS - 14 shooters got 121 tons but sadly no first timers

Ton Cup

Highest % of Tons

45 tons =  31.47%

Charles White

LADIES MACRAE HANDICAP

  Certificate & Prize                      

Runner -up

Jo Downing

  Ladies Rosebowl                    

Winner         increased 2.04

Marie Featherstone

CLUB CHAMPIONS

Class D – Marazion Quaich

Marie Featherstone

Class C – Ashgill Quaich

Mike Levy

Class B – Ormskirk Quaich

Tim Green

Class A - City Tankard

+  Club Champion badge

David White

Thanks to Jim for all the statistics and sorting out the prize winners.

Thanks to Elaine for sorting out all the prizes and medals.

Thanks to Graham R for organising the Dinner.

Category: news